Születésünktől fogva vonzódunk a szemhez. Már csecsemőkorban is a szemek és környéke az elsődleges arcvonásunk, amelyből információt szerzünk másokról. A szemekből megállapíthatjuk, hogy mások figyelnek-e ránk, vagy hogy örülnek-e a találkozásunknak. Valójában az érzelmi állapotunk gyakran a szemünkben tükröződik. Egyértelműen kijelenthetjük, hogy a fájdalom, a szenvedés, a túláradás, a hitetlenség, a kétely, a csalódás, a vágyakozás, a szeretet, a kedvesség,…
Viselkedéselemzés
Ezúttal a szóbeli megnyilvánulásra alapozó információszerzés utolsó elemét, az érzékszervi csatornát fogjuk megvizsgálni. Az itt szereplő, hírszerzés szintű módszerek közül néhány még sosem volt elérhető a nyilvánosság számára. Előző, a rapport- (bizalmi kapcsolat-) építés cikkünkben a szóhasználati információszerzéshez kapcsolódó technikákat tárgyaltunk. Megvizsgáltuk hogyan figyeljük meg a melléknevek használatát beszélgetés közben, melyek megmutatják, hogy a beszélgető partner hogyan látja a világot,…
Hogyan leplezhetjük le a hazugságokat? Több ezer, egymásnak gyakorta ellentmondónak tűnő tanulmány keres választ a kérdésre. Ha az igazság kiderítése a cél, hasznos lehet ez a mintegy 6000(!) tanulmányra és 120 évnyi kutatásra épülő rövid írás. A testbeszéd értelmezése Olyan gesztus, ami a hazugságot mutatja, nem létezik! Azaz nincs Pinokkió-effektus! Ha valaki normális helyzetben is állandóan vakarja az orrát, akkor…
A hosszú távú versenyelőny ma már elképzelhetetlen empatikus vezetés nélkül. De miért jobbak ebben a nők, mint a férfiak? Az empátia természete Az empátiának három fő típusa létezik. A KOGNITÍV EMPÁTIA embertársaink érzéseinek értelmi megértését jelenti. Az érzelmi empátiával rendelkező emberek átérzik egy másik ember érzelmeit. Az együttérző empátia segítségével felismerjük, megértjük a másik ember érzelmeit és át is érezzük…
Ujjak és karok Gyakran előfordul, hogy a szakértői vélemények a GESZTUSOK ÉS KIFEJEZÉSEK, valamint a nem specifikus testmozgások érzelmi jelentőségére hivatkoznak. Egy testbeszéd előadó szinte biztosan elmagyarázza az ülő térdkulcsolás interperszonális jelentőségét. Mindez informatívnak, legitimnek tűnik, ami alapos kutatásra épül… Nos, messze nem az. Először is nézzük meg a különbséget A KORMÁNYKERÉKEN NYUGVÓ KÉZ és az olyan kéz között, amelynek…
Alapvető része a mély társas kapcsolatok kiépítésének az empátia. Néhány ember számára azonban kihívást jelenthet ennek fejlesztése. Egy másik ember érzéseinek és tapasztalatainak megértése, még ha azok ellentétesek is a mieinkkel, lehetővé tehetik számunkra, hogy támogató módon reagáljunk, és szabályozzuk saját érzelmeinket. Mi az empátia? Általánosságban az empátia az a képesség, hogy megértjük, megérezzük egy másik ember nézőpontját, érzéseit, szükségleteit…