„Olyan volt, mintha senki más nem lett volna a szobában”, vagy „…mintha az egész világ megállt volna” – mondják akik hallották Bill Clintont beszélni. Billnek fantasztikus érzéke van hozzá, hogy az embereket a „karizma energiamezőjébe” vonzza, és ott is tartsa őket. Bár néhány képessége veleszületett, összeállítottam egy listát arról, hogyan lehet ezt a képességet „meghekkelni”. Nézzük meg, hogyan hat ránk…
Taktikai kommunikáció
A „rapport” egy jóleső, bizalommal vegyülő barátságos érzés, amelyet a két fél kölcsönösen érez egymás iránt. Ez a speciális kapcsolat legalább három elemet mindig magában hordoz: a figyelmet egymás iránt, a közösen átélt pozitív érzést, valamint egy jól összehangolt verbális és nonverbális duettet. Ennek fényében először a verbális „duett” alapjait vizsgáljuk meg. Számtalan könyv foglalkozik a rapport-teremtéssel kapcsolatos készségekkel és…
Melyek azok a technikák, amelyek meggyőzőképességünket nem csak erősítik, de meghatványozzák? Mielőtt áttekintjük ezeket, érdemes megvizsgálni a sikeres kommunikátorok gondolkodásmódját, hiszen így mi magunk is eredményesebben tudunk meggyőzni másokat. Bármennyire is alapvetőnek tűnik, fontos leszögezni, hogy a jó kommunikátornak már van egy eleve kitűzött célja a beszélgetés előtt, és azt is tudja, hogy mit fog tenni, ha esetleg nem éri…
Emberi tulajdonságunk, hogy felfigyelünk a saját testünkre és viselkedésünkre, ha valaki oda irányítja a figyelmünket. Ez azt jelenti, hogy elég fiziológiáról és viselkedésről beszélnünk ahhoz, hogy az alany „észrevegye” a saját pozícióját, és meg akarja változtatni azt. Ha elérjük, hogy az alany a kényelem, az érdeklődés és a bizalom fizikai viselkedéseit mutassa, egyúttal egy belső állapotot is létrehozunk, amely megegyezik…
Ezúttal a szóbeli megnyilvánulásra alapozó információszerzés utolsó elemét, az érzékszervi csatornát fogjuk megvizsgálni. Az itt szereplő, hírszerzés szintű módszerek közül néhány még sosem volt elérhető a nyilvánosság számára. Előző, a rapport- (bizalmi kapcsolat-) építés cikkünkben a szóhasználati információszerzéshez kapcsolódó technikákat tárgyaltunk. Megvizsgáltuk hogyan figyeljük meg a melléknevek használatát beszélgetés közben, melyek megmutatják, hogy a beszélgető partner hogyan látja a világot,…
Hogyan leplezhetjük le a hazugságokat? Több ezer, egymásnak gyakorta ellentmondónak tűnő tanulmány keres választ a kérdésre. Ha az igazság kiderítése a cél, hasznos lehet ez a mintegy 6000(!) tanulmányra és 120 évnyi kutatásra épülő rövid írás. A testbeszéd értelmezése Olyan gesztus, ami a hazugságot mutatja, nem létezik! Azaz nincs Pinokkió-effektus! Ha valaki normális helyzetben is állandóan vakarja az orrát, akkor…
Elsősorban kihallgatásokkal kapcsolatban tanultam katonai szintű testbeszédet volt FBI és CIA tisztektől. Azonban, ha a civil életre kéne adaptálnom a tanultakat, és választanom kellene egy sor olyan viselkedésmódot, amik egyszerűek és mégis pozitívan hatnak másokra, akkor a következő 15-öt mondanám. Van az agynak egy olyan ősi, feltehetőleg több mint 10 millió éves része, ami folyamatosan pásztázza a környezetet és szűri…
Ódzkodunk tőle, pedig nem kéne Kultúránk nagy része a fizikai érintésen alapul, mi mégsem élünk ezzel – kivéve persze a kézfogást – mert félünk az elutasítástól, nem akarunk túl tolakodónak tűnni vagy „taperolni” a másikat. Pedig szinte mindenki, akivel találkozol, értékelni tudja a fizikai kapcsolatot azokkal az emberekkel, akikkel megismerkedik, vagy a közeli barátaival. Azt gondolom, segíteni fog, ha arra…
Vallomások Senki sem vonzódik a teljes tökéletességhez. KICSI ÉS IDŐNKÉNT HUMOROS VALLOMÁSOKAT TENNI a hibáinkkal kapcsolatban segíthet a beszélgető partner ellenállásának csökkentésében. Még egy apró vallomás is képes a másik ember pszichológiai nyitottságának elérésére. Azok a vallomások, melyek legalább részben tartalmaznak igazságot a leghatékonyabbak, mert AZ ŐSZINTESÉG AUTOMATIKUSAN ÉSZREVEHETŐ a viselkedésünkben, miközben bevallunk valamit. Az apró vallomások, amelyek általános tapasztalatokat…
Az ünnepi időszakban gyakran kerülünk konfliktusos helyzetekbe, amikor a családi és munkahelyi kapcsolataink próbára teszik türelmünket és kommunikációs készségeinket. Ilyenkor különösen fontos, hogy tudjuk, hogyan kezeljük ezeket a helyzeteket. Ebben szeretnék most Neked segíteni, megosztva azt a négy lépcsős konfliktus deeszkalációs módszert, amit az FBI, de még a Scotland Yard is használ. Első lépcső – Újraorientálás Az újraorientálásnak két apró…