Viselkedés Periódusos Rendszere

28. Testbeszéd-értelmező sorozat: Pupilla

Testbeszéd-értelmező sorozatunkban ezúttal a Viselkedés Periódusos Rendszerének (a VPR-nek) következő elemét, a Pupillát (Pt) fogjuk megvizsgálni Chase Hughes amerikai különleges katona munkássága nyomán. A gesztus A pupilláknak csak egy élettani feladata van: a szembe kerülő fény mennyiségének szabályozása. Amikor azonban az emberek érzelmi ingadozásokat tapasztalnak, a pupillák válaszolnak erre, jelezve az érzelmi reakciót egy jelen lévő személyre vagy akár egy…

27. Testbeszéd-értelmező sorozat: Pislogás

Testbeszéd-értelmező sorozatunkban ezúttal a Viselkedés Periódusos Rendszerének (a VPR-nek) következő elemét, a Pislogást (Ps) fogjuk megvizsgálni Chase Hughes amerikai különleges katona munkássága nyomán. A gesztus A pislogási arány (a partner egy perc alatt végzett pislogásának száma) az érzelmi és fizikai ingereknek való kitettség függvényében változik. Változó cellaként a pislogás (Ps) faktor 1-5 besorolást kap, amelyet lejjebb találunk a táblázatban. Amikor…

26. Testbeszéd-értelmező sorozat: Meglepődés

Testbeszéd-értelmező sorozatunkban ezúttal a Viselkedés Periódusos Rendszerének (a VPR-nek) következő elemét, a Meglepődést (Mp) fogjuk megvizsgálni Chase Hughes amerikai különleges katona munkássága nyomán. A gesztus A leghitelesebb arckifejezés, a meglepődés (Mp) miatt a szemöldök megemelkedik, így látható lesz a sclera (a szem fehér része) az írisz fölött. A valódi meglepődés során az alsó állkapocs is lesüllyed. Még akkor is, ha…

25. Testbeszéd-értelmező sorozat: Fejtartás

Testbeszéd-értelmező sorozatunkban ezúttal a Viselkedés Periódusos Rendszerének (a VPR-nek) következő elemét, a Fejtartást (Ft) fogjuk megvizsgálni Chase Hughes amerikai különleges katona munkássága nyomán. A gesztus Míg ezt a viselkedést a kar és kéz mozgatásával hajtják végre, a fej a testtáj prioritása miatt szerepel a listán.  Variációk A kézzel történő támogató gesztusnak két azonosítható változata van: 1. Az áll a kézen…

24. Testbeszéd-értelmező sorozat: Vertikális bólintás

Testbeszéd-értelmező sorozatunkban ezúttal a Viselkedés Periódusos Rendszerének (a VPR-nek) következő elemét, a Vertikális bólintást (Bl) fogjuk megvizsgálni Chase Hughes amerikai különleges katona munkássága nyomán. A gesztus A függőleges fejrázó mozgást, Bulgária kivételével, az „igen” jelzésére használják. Az ellentmondó viselkedés itt védő- és gát viselkedés. Ide tartozik a test takarása, a lábak bezárása és a nemi szervek védelme. Ezek a viselkedések…

23. Testbeszéd-értelmező sorozat: Ütemes kézmozdulat

Testbeszéd-értelmező sorozatunkban ezúttal a Viselkedés Periódusos Rendszerének (a VPR-nek) következő elemét, az Ütemes kézmozdulatot (Ük) fogjuk megvizsgálni Chase Hughes amerikai különleges katona munkássága nyomán. A gesztus A beszéd közben tett gesztusok, amelyek a szótagok érzelmi kifejezését hangsúlyozzák, mind ütemes kézmozdulatok (Ük). Ezek a kézmozdulatok látszólag a beszéd ritmusához igazodnak. Az ütemes kézmozdulatok megfigyeléséből olyan fontos dolgokat lehet megállapítani, mint az…

22. Testbeszéd-értelmező sorozat: Iránymutatás

Testbeszéd-értelmező sorozatunkban ezúttal a Viselkedés Periódusos Rendszerének (a VPR-nek) következő elemét, az Iránymutatást (Im) fogjuk megvizsgálni Chase Hughes amerikai különleges katona munkássága nyomán. A gesztus Az iránymutató (Im) gesztust az illusztrátor gesztus csoportba soroljuk. Ha valaki egy tárgyra vagy valamilyen irányba mutat azért, hogy irányítsa egy másik személy tekintetét vagy menetirányát, akkor irányító gesztusnak tekintjük.  Variációk 1. Kézzel történő iránymutatás:…

Ádámcsutka

21. Testbeszéd-értelmező sorozat: Ádámcsutka

Testbeszéd-értelmező sorozatunkban ezúttal a Viselkedés Periódusos Rendszerének (a VPR-nek) következő elemét, az Ádámcsutkát (Ács) fogjuk megvizsgálni Chase Hughes amerikai különleges katona munkássága nyomán. Fiziológia Az ádámcsutka hirtelen emelkedése nézeteltérésre és stresszre utalhat. Figyeljük meg magunkat, hogyan mozog az ádámcsutkánk fel-le akkor is, amikor nem megy végbe a nyelés folyamata. Ellentmondó gesztusként a Félelem (Fm) arckifejezését látjuk. Az ádámcsutka emelkedése ebben…

Öltönyös férfi húzza a gallérját

20. Testbeszéd-értelmező sorozat: Testhűtés (Hű)

Testbeszéd-értelmező sorozatunkban ezúttal a Viselkedés Periódusos Rendszerének (a VPR-nek) következő elemét, a Testhűtést (Hű) fogjuk megvizsgálni Chase Hughes amerikai különleges katona munkássága nyomán. Fiziológia Amint megnő a hő a testben a megtévesztéshez és a stresszhez általában társuló adrenalin-sokkok miatt, az emberek különböző viselkedéseket fognak végezni, amelyek célja a testhőmérséklet csökkentése. Az izzadás gyakori a bűnösök és ártatlanok körében egyaránt, de…