Testbeszéd-értelmező sorozatunkban ezúttal a Viselkedés Periódusos Rendszerének (a VPR-nek) következő elemét, a Pupillát (Pt) fogjuk megvizsgálni Chase Hughes amerikai különleges katona munkássága nyomán. A gesztus A pupilláknak csak egy élettani feladata van: a szembe kerülő fény mennyiségének szabályozása. Amikor azonban az emberek érzelmi ingadozásokat tapasztalnak, a pupillák válaszolnak erre, jelezve az érzelmi reakciót egy jelen lévő személyre vagy akár egy…
Testbeszéd
Testbeszéd-értelmező sorozatunkban ezúttal a Viselkedés Periódusos Rendszerének (a VPR-nek) következő elemét, a Pislogást (Ps) fogjuk megvizsgálni Chase Hughes amerikai különleges katona munkássága nyomán. A gesztus A pislogási arány (a partner egy perc alatt végzett pislogásának száma) az érzelmi és fizikai ingereknek való kitettség függvényében változik. Változó cellaként a pislogás (Ps) faktor 1-5 besorolást kap, amelyet lejjebb találunk a táblázatban. Amikor…
Ahhoz, hogy észrevegyünk egy mikro-arckifejezést, számítógép-sebességgel kell feldolgoznunk az arc mozdulatait, minden más testbeszédjelet figyelmen kívül hagyva. Olyan gyors mozdulatokról van szó, amelyek az arcon a másodperc körülbelül huszonötöd része alatt suhannak át. A mikro-arckifejezések elemzése nemcsak sok gyakorlást igényel, de a világ legismertebb szakértői is csak videófelvételek visszajátszásával képesek nagy hatékonysággal felismerni ezeket. Szinte hetente fordul elő velem a…
Ne a poligráftól, hanem a kihallgató tapasztaltságának fokától kell tartani. A poligráfoknak és a kihallgatásoknak van egy közös jellemvonása: a megtévesztés és a különféle trükkök, a csalás bevetése. A legtöbb ember azért bukik meg, mert túl sokat mond. Nem azért, mert a poligráf megtévesztésre utaló jeleket detektált volna. Nem létezik olyan, hogy hazugságvizsgáló gép, soha nem is létezett. Egy tapasztalt…
Amikor valaki testbeszédét szemléljük, különösképpen figyeljünk az arc érintésére. A stressz megjelenése az arcon lehet az ajak enyhe megharapása, összeszorítása, vagy csak simán az archoz, a szemhez vagy az orrhoz való hozzáérés a kezünkkel. Ennek hátterében egyszerű, középiskolai szintű tudomány áll. Ha valaki olyan helyzettel vagy kérdéssel találkozik (pl. kihallgatás közben) amely diszstresszt eredményez benne, akkor agyunk limbikus része aktiválódik,…
Az arc fontossága — az elsődleges önnyugtató testrészünk. Főbb pontok: Az önnyugtatás saját magunk megérintésén keresztül már az anyaméhben elkezdődik. Az agyunknak fontos, hogy nyugtassuk magunkat. Például, hogy az unalmunkat, fölösleges energiáinkat, vagy, hogy a szorongásunkat valahogy levezesse. Annak érdekében, hogy az emberek önmagukat nyugtassák, gyakran a saját arcunkat érintik meg, mivel az arcon található idegvégződések nagyon érzékenyek, és közel…
A Hosszú Katinkát ért kritikák fényében gondoltam csinálok egy hosszabb elemzést, közvetlen az utolsó úszása után felvett interjúból, hogy egy kicsit emberközelibb képet kaphass arról mennyi stressz és szégyenérzet volt benne. Mi, itt a CEO2JB csapatával úgy gondoljuk, hogy politikai állástól függetlenül, ilyenkor kéne a szurkolóknak támogatnia az „elesett” honfitársát, nem pedig még belé rúgni egyet amikor a földön van.…
Ha a kommunikáció több mint kétharmada nonverbális, miért csak egy órát foglalkozik vele még a Harvard pszichológusképzése is az öt év alatt?
A félreolvasott testbeszéd károsabb, mint a nem értelmezett nonverbális jelek. A leggyakoribb hibák, hogy csak kiragadott részleteket veszünk észre, vagy hogy a testbeszédnek abszolút jelentéseket tulajdonítunk. Rántsuk le a leplet néhány tévhitről!
Az emberi történelem során számos életet megmenthetett volna az alább részletezett információ ismerete. Röviden áttekintjük az erőszakos, félelmetes vagy ijesztően viselkedő emberek gesztusait, mimikáját.